NETWORK MARKETİNG SİSTEMİ NASIL ÇALIŞIR?

lea pazarlama ağı

Network marketing, doğrudan satış yönteminin tavsiye etme mantığına dayanan bir çeşididir. Ürünü alırsınız, kullanırsınız ve kullandıktan sonra memnu kaldı iseniz diğer insanlara tavsiye edersiniz. Tavsiye etmenin pek çok reklam çeşidinden kat kat etkili olduğu görülmüştür. En basitinden kendinizi düşünün. Bir ürünü alırken param boşa giderse memnun kalmazsam diye oldukça çekinerek alırsınız. Ama etrafınızda herhangi biri o ürünü alıp kullanıp sonra da memnun kaldı ise siz de gözünüz kapalı gidip alırsınız. Memnuniyet ve tavsiye network marketing yönteminin kalbidir.

Doğrudan satış yöntemi bir satışçının satış noktasında sınırlama olmadan her yerde ürünü göstererek, tanıtımını yaparak kazanç sağlamasıdır. Network marketing de bu yöntemin ileri versiyonudur. Satışçı satış noktasında sınırlama olmadan her yerde ürünü göstererek, tanıtımını yaparak sattığı ürünlerden hem bireysel kazanç sağlar hem de kurduğu ekibinin satışlarından grup kazancı sağlar.

Klasik ticarette bir ürünü üretici 50 TL ye üretiliyorsa tüketiciye gelene kadar onun fiyatı 200 TL yi buluyor. Çünkü arada toptancı, perakendeci var. (Toptancı 75 TL ye alsa perakendeciye 125 TL ye satsa perakendeci de çalıştırdığı işçi maaşı, iş yeri kirası vs. diyerek bu fiyatı 175 TL ye kadar getirir ve üzerine birde karını koyarak ürün bize 200 TL ye gelir.)  Network marketing de ise üretici ve tüketici arasında sadece bir aracı vardır. Bunlar da distribütörlerdir. Bu paylar distribütörlere belirlenen komisyon planı ile dağıtılır.

NETWORK MARKETİNG SİSTEMİ NASIL ÇALIŞIR?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön